w Krainie Deszczowców...
Blog > Komentarze do wpisu
Herby Polski i Wielkiej Brytanii
(wpis z maidenengland - 3 maja 2007)

Przez kilka ostatnich dni przyglądam się symbolom narodowym Polski i Wielkiej Brytanii. Pisałem już o flagach. Również o flagach Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. Ostatnio analizowałem hymny narodowe obu państw. Aby zakończyć ten cykl należałoby się przyjrzeć jeszcze jednej sprawie - narodowemu godłu.

Godło jest to symbol wyróżniający przynależność danej osoby lub danej społeczności do szerszej grupy rodowej, społecznej lub państwowej. Wywodzi się ze średniowiecznych herbów rodowych. Większość godeł państwowych w Europie, i wiele na innych kontynentach to herby państwowe.


Herb Polski, jak podaje polska konstytucja z 1997 roku to  wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu. Legenda mówi, że założyciel państwa Polan - Lech, podczas postoju ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Lech zachwycił się, postanowił tam osiąść, umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał Gniezno, czyli gniazdo. Orzeł pojawiał się jako znak państwowy juz na denarach bitych przez Bolesława Chrobrego. Przez wieki zmieniał się kształt, wygląd i atrybuty, które posiadał. Zawsze jednak symbolem Polski był biały orzeł.

Herb Wielkiej Brytanii jest o wiele bardziej skomplikowany od polskiego. Znajduje się na nim o wiele więcej elementów. Przede wszystkim w środku znajduje się tarcza herbowa, która składa się z czterech równych części. Jak wiadomo Wielka Brytania jest złożona z kilku państw: Anglii i Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej. Taki podział jest również widoczny na brytyjskim herbie. W pierwszym i czwartym polu tarczy znajdują się trzy biegnące lwy na czerwonym tle - jest to herb Anglii. W polu
drugim na żółtym tle znajduje się czerwony lew - herb Szkocji. W polu trzecim na błękitnym tle widnieje złota harfa - jest to herb Irlandii, pozostałość po czasach gdy cała Irlandia wchodziła w skład Wielkiej Brytanii.  Ponad tarczą herbową znajduje się korona symbol tego, że Wielka Brytania jest monarchią. Tarczę podtrzymują: z lewej strony złoty lew - symbol Anglii, z prawej biały jednorożec - symbol Szkocji. Poniżej na szarfie znajduje się napis, o dziwo w języku francuskim. Napis ten wywodzi się jeszcze z czasów gdy język francuski był powszechnie stosowany w kręgu rodziny królewskiej, która wywodzi się przecież od Wilhelma Zdobywcy władcy Normandii. Tekst ten to: Dieu et mon droit (Bóg i moje prawo). W języku francuskim jest także tekst na niebieskiej szarfie otaczającej tarczę herbową. Są to słowa pochodzące z Orderu Podwiązki, najwyższego odznaczenia przyznawanego w Wielkiej Brytanii równoznacznego z nadaniem tytułu szlacheckiego Sir. Order Podwiązki jest równocześnie orderem domowym angielskiej rodziny królewskiej. Te słowa to: Honi soit qui mal y pense (niech się wstydzi ten kto widzi w tym coś złego). Poniżej na zielonym tle znajdują się trzy rośliny symbolizujące państwa wchodzące w skład Wielkiej Brytanii: róża (Anglia), oset (Szkocja), koninczyna (Irlandia Północna).

Herb Wielkiej Brytanii znajduje się na wszystkich budynkach związanych z rodziną królewską oraz administracją rządową. Widnieje również na rewersie brytyjskich monet 1 i 2 funtowych.

Pozdrawiam

czwartek, 09 sierpnia 2007, carlosso
TrackBack
TrackBack URL wpisu: