w Krainie Deszczowców...
Blog > Komentarze do wpisu
Prąd niejedną ma wtyczkę

(wpis z maidenengland - 25 kwietnia 2007) 

Jedną z zasadniczych różnic, z którą spotyka się każdy Europejczyk w tym także Polak, który przyjeżdża do Wielkiej Brytanii lub Irlandii są kształty gniazdek i wtyczek urządzeń elektrycznych. Otóż z pewnością wszyscy Polacy są przyzwyczajeni do tego, że gniazdko posiada dwie położone do siebie równolegle owalne dziurki. Czasami pojawia się jeszcze powyżej owalny bolec, który jest uziemieniem. Wtyczka zaś to pasujące do gniazdka dwa owalne bolce. Wydaje mi się, że większość ludzi w naszym kraju nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że na świecie używa się jeszcze innych wtyczek i gniazdek elektrycznych.

Otóż po przyjeździe na Wyspy okazuje się, że przywiezonych w naszym bagażu urządzeń elektrycznych (np. ładowarki do telefonu komórkowego, suszarki do włosów, maszynki do golenia, laptopa itp.) po prostu nie można podłączyć tutaj do pradu, gdyż gniazdka elektryczne mają zupełnie inny kształt. W całej Europie, Rosji, wielu krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej stosuje się wtyczki znane nam z Polski. Są to wtyczki typu C, E lub F. Zasadniczo są one pomiędzy sobą kompatybilne i różnią się w swej budowie tylko nieznacznymi szczegółami dotyczącymi położenia uziemienia. Na świecie istnieje jednak czternaście typów przeróżnych wtyczek i odpowiadających im gniazdek elektrycznych. Jak już powiedziałem w Europie stosuje się jednolite wtyczki, tak, że człowiek podróżujący po tym kontynencie może wszędzie używać swoich urządzeń elektrycznych. Istnieje jednak kilka wyjątków. Wyjątkami są: Szwajcaria - gdzie używa się wtyczek w kształcie spłaszczonego sześciokąta z trzema bolcami (typ J); Dania - tutaj podłączymu do gniazdek wtyczki znane z Polski, możemy jednak mieć problem ze stosowanymi tutaj wtyczkami, które bolec z uziemieniem mają poniżej dwóch bolców przewodzących prąd i dopasowują się do duńskiej wtyczki posiadającej dodatkowy otwór ( typ K); Włochy - oprócz znanej nam formy wtyczki i gniazdka stosują jeszcze drugi jej rodzaj (typ L) gdzie trzy owalne bolce położone są w jednej poziomej linii. Nas najbardziej jednak interesuje gniazdko i wtyczka typu G, które są stosowane w powszechnie w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Kształt tego gniazdka elektrycznego to z reguły kwadratowy panel z trzema podłużnymi otworami ułożonymi w trójkąt. Pionowy otwór znajduje się powyżej dwóch równoległych otworów poziomych. wtyczka brytyjskaWtyczka pasująca do takiego gniazdka zawsze składa się z trzech spłaszczonych bolców: dwa poziome przewodzą prąd, a ten pionowy znajdujący się wyżej to uziemienie. Brytyjska wtyczka zawsze posiada wmontowany w siebie bezpiecznik, który ma za zadanie nie dopuścić do przepięcia i przepalenia urządzenia elektrycznego. Bezpiecznik ten może posiadać natężenie 3, 5 lub 13 amperów. Urządzenia elektryczne bez uziemienia sprzedawane na Wyspach mimo wszystko zawsze posiadają trzy bolce. Wwtedy bolec pionowy jest plastikowy. Zastosowany trójkątny układ bolców ma za zadanie zmniejszyć ryzyko wyłamania wtyczki z gniazdka pod wpływem odgórnego przypadkowego obciążenia. Brytyjska wtyczka ostatecznie nabrała swojego obecnego kształtu w 1962 roku i od tego czasu jest powszechnie używana na wyspach brytyjskich, Cyprze, Kenii, Tanzanii, Ugandzie, Zambii, Malawii, Zimbabwe, Botswanie, Malezji, Singapurze, Gujanie, Gwatemali, Belize, Chinach, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Wietnamie, Birmie, Jemenie i Omanie. Tylko jednak w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Malezji, Singapurze, Kenii, Malawii i na Cyprze istnieje monopol na tego rodzaju wtyczki. W innych wymienionych powyżej krajach oprócz systemu brytyjskiego stosuje się także inne typy wtyczek.

brytyjskie gniazdkoDla każdego kto przyjeżdża krajów używających wyłacznie wtyczek typu G jedynym wyjściem jest zakupienie specjalnej złączki, która umożliwia podłączenie wtyczki europejskiej do gniazdka brytyjskiego. Niestety złączki takiej nie uda nam się kupić przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii w Polsce. Być może sporadycznie można je dostać w sklepach na lotniskach, choć nawet tam graniczy to z cudem. Takie złączki można natomiast kupić na Wyspie na każdym lotnisku lub w większym supermarkecie i kosztuje ona od 2 do 5 funtów. Podobnie jeśli kupimy jakiś sprzęt elektryczny w Wielkiej Brytanii i zawieziemy go do Polski potrzebna będzie nam specjalna złączka, która tym razem będzie działać w odwrotną stronę. Tego rodzaju wtyczki są tańsze i można je kupić nawet za 1 funta przed wylotem za granicę. 

Ja gdy wyjeżdżałem po raz pierwszy do Anglii dwa lata temu zostałem wcześniej uprzedzony przez mojego kolegę, który był tam już od paru miesięcy, że muszę nabyć tego rodzaju złączkę po przyjeździe. Dlatego nie była to dla mnie zbyt duża niespodzianka. Na szczęście napięcie w brytyjskich gniazdkach jest takie samo jak w Polsce - 240 V. W odróżnieniu chociażby od napięcia w Ameryce Północnej i części Ameryki Południowej gdzie wynosi ono 100 - 127 V.

Pozdrawiam

Ps. Wszystkich którzy chcieliby więcej dowiedzieć się na temat wszystkich rodzajów wtyczek i gniazdek elektrycznych stosowanych na świecie i zobaczyć je na zdjęciach zapraszam na stronę, której link zamieszczam poniżej. Strona po angielsku.

http://en.wikipedia.org/wiki/Domestic_AC_power_plugs_and_sockets

czwartek, 02 sierpnia 2007, carlosso
TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Stefan, 77-254-221-202.adsl.inetia.pl
2009/12/13 18:34:52
Jakie 240 Volt ? W Polsce obowiązuje ~230 VAC !
-
2012/02/08 16:04:22
Najprostszy sposob na brytyjskie wtyczki, ktory nam pokazal znajomy Anglik z przedmiesc gadajacy w jakims slangu - zwykla polska plaska wtyczka DA SIE wepchnac w angielskie gniazdo (rozstaw bolcow pasuje) W trzecia dziurke wkladamy plastikowy patyczek od lizaka lub czyscik do uszu - na zawsze. :)

W Japonii juz niestety taki numer nie przechodzi (wtyczki "amerykanskie") - ale do wiekszosci sprzetu elektronicznego wystarczy zrobic prosty przedluzacz ze zlodziejka - "amerykanska" wtyczka i na koncu trojnik "europejski" :)